Oficialu – netolimoje ateityje Lietuvoje nebus galimybės šildyti namus anglimis ar durpėmis. Dėl pavojaus aplinkai bei sveikatai, Vyriausybės planas – iki 2024-ųjų metų visiškai atsisakyti šio kietojo kuro. Be to, Vilniaus miesto savivaldybė tą padaryti ruošiasi jau nuo 2023-ųjų metų. Kyla klausimas, kaip teisingai pasirinkti, kuo šildyti namus? Papasakosime apie pigesnį, tačiau efektyvesnį kurą – medžio granules.
Granulės, tai tvarus ir saugus sprendimas namams, o jų naudojimas didesniuose gyvenamuosiuose pastatuose yra ekonomiškas būdas sumažinti šildymo išmetamą anglies dioksido kiekį. Nuo 2004 metų medienos granulių panaudojimas išaugo žaibiškai. Praėjus daugiau nei 15 metų, kiekvienais metais Europos Sąjunga pagamina maždaug 18 milijonų tonų granulių, taip siekiant skatinti ekologišką kurą.
Pasak Europos granulių tarybos (2020), daugumoje Europos šalių granulės yra daug pigesnės nei iškastinio kuro alternatyvos (šildymo alyva, dujos ar anglis), todėl tai puikus pasirinkimas ne tik prisidedant prie kovos su globaliniu atšilimu, bet ir taupant. Tačiau kas iš tiesų yra granulės ir nuo ko priklauso jų degimo efektyvumas? Atsakome žemiau.
Iš ko gaminamos granulės?
Granulės, tai kietasis kuras, gaminamas iš medžio žaliavų (medienos pjuvenų, medžio drožlių, šiaudų, kukurūzų stiebai ir kt.). Kitaip tariant, tai biomasė, kuri yra pagaminta iš likusių bei nenaudojamų žaliavų ir galinti puikiai apšildinti namus.
Medžio granulės gaminamos susmulkinant naudojamas žaliavas bei jas išdžiovinus specialiose kamerose. Išdžiovintos žaliavos perkeliamos į smulkintuvus, kurie medieną supjausto į 1,5 mm. baltas arba pilkas granules, arba į 4 mm. pramonines granules. Kitas žingsnis – drėkinimas, nes medienos pluoštai, kurių drėgmė maža, negalės prilipti vienas prie kito, todėl yra apdorojami karštu garu. Vėliau žaliavos yra presuojamos, aušinamos ir pakuojamos pardavimui.
Granulių savybės
Pagrindinis medienos granulių pliusas – jų degimo efektyvumas. Granulių kaloringumas daug didesnis nei malkų ar briketų (virš 5000 kcal/kg), todėl degant išgaunamas itin aukštas šilumos lygis.
Visgi, granulės gaminamos iš įvairiausių medžiagų – kaip minėjome, pjuvenų, drožlių ar kitų medienos antrinio proceso žaliavų. Skirtinga medžiaga reiškia ir skirtingas savybes, todėl renkantis būtina žinoti, jog pačios granulės yra skirstomos į 3 kategorijas:
- Baltosios granulės – aukščiausios klasės, atskiriamos pagal šviesiai geltoną, beveik baltą spalvą. Šiose granulėse beveik nėra priemaišų, jos gaunamos iš drožlių be žievės. Pagrindinė savybė – mažas pelenų kiekis, todėl katilą ar granulinį degiklį valyti tenka labai retai.
- Pilkosios granulės – dažniausiai mažesnės kainos, bet daugiau priemaišų turintis biokuras.Tačiau nors galima rasti priemaišų, pelenų kiekis neturėtų būti didesnis nei 1,5%. Perkant šias granules sutaupote, tačiau valyti katilinę reikės šiek tiek dažniau.
- Pramoninės arba tamsiosios granulės gaminamos pridedant daug įvairių medienos atliekų. Sudegus šioms granulėms, gaunamas daug didesnis pelenų kiekis nei degant baltosioms ar pilkosioms granulėms. Tačiau verta žinoti, jog renkantis šias granules, pelenų kiekis negali būti didesnis kaip 5%.
Šildant namus, dažniausiai naudojamos baltosios arba pilkosios granulės. Jos taip pat yra vadinamos pirmos klasės. Jų skersmuo yra 6-8 mm, tankis maždaug 600 kg / m 3, sukuriamos šilumos kiekis yra apie 6,0 ct/kWh. Palyginimui – šildantis anglimis tokio šilumos kiekio išgauti neįmanoma, nes anglių didžiausias išgaunamas kiekis yra 4,2 ct/kWh.
Taigi, šiuo metu vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos ir Lietuvos tikslų – sumažinti kuro sąnaudas bei skatinti ekologišką šildymą atsisakant anglių bei durpių. Vienas iš sprendimų – namų šildymas granulėmis, medienos žaliavomis. Be to, pačiam vartotojui, tai yra galimybė sutaupyti ir namų šildymą paversti daug paprastesnį, be didelių pastangų valant katilinę ar rūpinantis medžiagomis.
Norėtumėte pradėti naudoti granules namų šildymui? Granulinis degiklis „Galius“ yra vienas paprasčiausių sprendimų automatizuoti katilą. Degiklis montuojamas į visus kieto ar skysto kuro katilus, nepanaikinant galimybės kūrenti įprastu kuru. Konstrukcijoje naudojamos kokybiškiausios dalys, užtikrinančios ilgaamžiškumą ir sklandų veikimą.